Příležitost v odloučení - SHIRIN-YOKU

27.03.2020

Jak z překážky udělat příležitost? Ocitli jsme se v období, kdy nemohou spolu vyjít na ulici více než dvě osoby. Proč to nevyužít ve svůj prospěch a užít si čas o samotě? Říká se, že dáte-li všechnu svoji pozornost problému, nezbude vám žádná na jeho řešení. Jak se zbavit stresu, jak zvládnout odloučení od svých blízkých? V Japonsku mají Shinrin-yoku, lestní terapii. 

Nenechte se zmýlit názvem letní terapie, nepotřebujete mít za domem les, postačí i malý park. Nejedná se o turistiku. Nemáte žádný cíl cesty, protože samotná cesta se stává cílem. Začnete si plně uvědomovat vše, co považujete za samozřejmé. Dávat tomu svoji plnou pozornost. Vypněte svůj mobil a dovolte si na pár minut prostě jen být a vnímat, co se kolem vás děje. Svoji pozornost zaměřte na jeden ze svých smyslů a postupně se naučte přidávat i ty ostatní.

Doporučuji, abyste si našeli svůj strom. Každý si zaslouží mít místo, kam může kdykoliv přijít a pobýt sám se sebou. 

Strom, ke kterému můžete kdykoliv přijít, obejmout ho a říct mu, co vás trápí, třeba jen v duchu, a pak dotykem získat část z jeho energie. Nikdy vás nebude posuzovat, odsuzovat, porovnávat ani litovat. Není to žádná náhoda, že právě měsíc duben se jmenuje po jednom z nejsilnějších stromů. Dub byl již v pohanství znám pro svou silnou energii. Proto pokud máte pocit, že na vás doléhá jarní únava a potřebujete dobít, doporučuji najít právě dub. K posílení imunity vám pomůže vrba, která byla po staletí vyhledávaná pro své léčivé účinky. 

Jak na to?

1.) Jděte do svého olíbeného parku nebo lesa. Zastavte se nebo posaďte a soustřeďte se na jeden ze svých smyslů.

2.) Prociťte to tak, jako byste to viděli nebo slyšeli poprvé ve svém životě, vnímejte i ten nejmenší detail.

3.) Rozhlédněte se kolem a najděte svůj strom. Můžete ho obejmout nebo na něj jen položit svoji ruku. Podívejte se na jeho větve, na strukturu kůry, na jeho kořeny. Vnímejte energii, která vám jde do rukou. A pokud máte, co byste chtěli říct, řekněte to a pokud ne, jen tak setrvejte pár minut.

Gratuluji, máte svůj strom. :) 

Chcete-li se dozvědět více o lesní terapii, pak vám doporučuji knihu Shirin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci od Yoshifumi Miyazaki.