Přináší mi to radost? (Zázračný úklid)

05.04.2020

Zavřete oči a představte si svůj domov, místo kde máte pouze to, co vám dělá radost. Zhluboka se nadechněte. Cítíte to? Jste volní od všeho, co již ve vašem životě splnilo svou funkci a nebylo potřebné. 

Nemluvím teď pouze o vašem šatníku, ale o všem co vás obklopuje od vašich vztahů, zájmů až po každodenní maličkosti. V knize Zázračný úklid od Marie Kondo můžete najít skvělý návod, jak si uklidit místo, kde žijete, ale stejně tak to můžeme použít na ostatní oblasti našeho života. Nelitovat, nepochybovat, poděkovat a nechat jít.  

Když přijdete na něco, s čím se nedokážete rozloučit, dobře se zamyslete nad tím, jaký účel to ve vašem životě plní doopravdy. Překvapí vás, kolik věcí, které vlastníte, svou roli už splnilo. - Marie Kondo

Jak na to?

1. Představte si to a zeptejte se, přináší mi to radost?

Zavřete opět oči a představte si jak by vypadal finální výsledek po "úklidu"? Čeho tím přesně chcete dosáhnout? Jak se chcete cítit? Odpovědi na tyto otázky vám dodají potřebnou motivaci a odhodlání nejen začít, ale především to i dokončit. 

Vyhoďte vše, co již splnilo svou funkci nebo vám již nedělá radost. Pochopte, nezáleží na tom, zda s tím máte spojené vzpomínky nebo jste rozčílení, že jste to vůbec dovolili a vložili do toho svoji energii. 

Pokud je pro vás těžké si to třeba jen představit, tak si vezměte tužku, papír a tou nejjednodušší kresbou to načrtněte. Nejde o umělecké dílo, smyslem je vidět, jaké by to mohlo být bez "nepořádku", jak by váš život vypadal. 

Jestli i toto pro vás bude obtížné, nakreslete sebe, jak nesete na zádech velký vak, do kterého umístíte kameny a do každého napište slovo, které symbolizuje to, co si již nadále nepřejete ve svém životě mít. Co vám již nepřináší radost. Potom si vezměte červenou tužku nebo jinou barvu a každou položku škrtněte. V duchu si řekněte: "Již to nemá v mém životě místo, dovoluji si žít s lehkostí."2. Nechte to odejít s vděčností.

V tomto bodě je velice důležité projevit vděčnost za všechno, co vám pomohlo definovat kým jste. Co si ve svém životě přejete a co ne, jaké lekce jste se při tom naučili. Proto je vděčnost namístě. Vědomí toho, že vše má smysl, pokud jej dokážete najít.

Představte si krásné boty, láska na první pohled. Jenže doma zjistíte, že v nich nedojdete ani s košem před dům. Každý z nás má své "boty", něco co si velice přál, ale když to získal nesplnilo to jeho očekávání. Toto je krásné cvičení, jak nechat odejít s vděčností vše, co již nepotřebujete. Můžete si to jen pomyslet nebo napsat:

Děkuji, že jsi mi ukázal/a, co ve svém životě již nechci...

Děkuji, že jsem se s tebou cítila skvěle...

Děkuji, žes mě naučil/a uvědomit si...

3. Uvolněte se

Nechali jste jít nepotřebné. To co vám zůstalo můžete dát na své místo s vaší plnou pozorností a péčí. Čas, který jste získali, teď můžete věnovat tomu, co jste se rozhodli ve svém životě ponechat.
  Jaké to je, když víte, že ráno otevřete oči a vše co vás obklopuje, vám přináší radost?

A žili šťastně až do smrti... tady však nejsme v pohádce, proto je potřeba se jednou za rok zastavit a sami sebe zeptat: Obklopuji se tím, co mi dělá radost? Dovoluji si žít s lehkostí?