Jak z toho ven? (Syndrom vařené žáby)

03.03.2020

Znáte tu bajka o žábě, která byla vhozena do studené vody? Žába si ani nevšimne, že je vařena zaživa, protože se voda pomalu ohřívá. Kdyby jí hodili rovnou do vařící vody vyskočila by. 

Často si říkáte, že toho máte až nad hlavu? Ráno se Vám nechce vstát, stále se opakující situace, konverzace, problémy, hádky, pochyby. Napadá Vás myšlenka, jak jste se sem vůbec dostali? Pak je čas vyskočit. 

Cesta z hrnce vede přes přijetí toho, že jsme se v něm ocitli.

Zrádné na celé situaci je, že se vlastně nic velkého neděje, protože jste nebyli vhozeni do vařící vody, to byste s tím hned něco udělali. 


Jak z toho ven?

Nejprve je potřeba zjistit, jestli se voda už vaří nebo jen probublává. Následující tři body Vám v tom pomůžou. Přijetí toho kde jste, setkání se se svým pesimistou a skok z vařící vody ven.

1.) Přijetí toho kde jsem

Jak se tam, kde teď jsem, cítím? 

Co je můj největší strach? 

O co každý den přicházím tím, že se bojím udělat změnu?

2.) Můj pesimista

Představte si svého malého pesimistu, je to malé dítě, asi šestileté, které Vás odrazuje k vykročení z "komfortní" zóny. Který Vám připomíná, že na to nemáte. 

Napište si vše, co vám tento chlapec nebo dívka říká. Vyslechněte si to a v duchu obejměte svého malého pesimistu, vždyť se jen bojí. Co od Vás potřebuje slyšet, aby ve Vás začal věřit?

3.) Skok ven

Co kdyby se stal zázrak a zítra ráno by se vše změnilo? Jak by vypadál Váš den, kdyby Váš největší strach zmizel?

Co kdybyste mohli změnit jedinou nepatrnou věc, aby se voda trochu ochladila, co by to bylo?

Co kdyby bylo možné vyskočit, ale ne jen jedním způsobem, ale hned třemi. Jaké tři možnosti Vás napadají? 


Máte-li chuť udělat pořádný skok, jak ve své kariéře, vztazích či dalších oblastech Vašeho života, doporučuji Vám knihu od Suzy Greaves Velký skok, která byla inspirací pro tento článek.