Báječný den (technika RAIN)

15.04.2020

Každý z nás má někdy "den blbec", ale pokud se to stane pravidlem, pak je dobré se podívat, jestli se s tím něco nedá dělat. Jedna ze skvělých technik, která se pro takový den hodí je RAIN (rozpoznat, akceptovat, identifikovat, neztotožňovat). 

V čem spočívá síla této techniky? Podívejte se na následující dvě věty:

Jste neklidní a unavení. 

Neklid a únava je přítomna. (přístup s technikou RAIN)

Pokud vy jste to, co cítíte a plně se s tím ztotožňujete, je téměř nepředstavitelné něco změnit. Ale pokud je něco přítomno ve vašem dni, snadněji to může nechat odeznít. Představte si mraky na obloze. Je zataženo a vy je pozorujete. Přestože je zataženo, vy se můžete cítit dobře. Nemusíte čekat až odplují, abyste mohli hledět na slunečnou oblohu bez jediného mráčku. S našimi emocemi a myšlenkami je to stejné.

Zkuste se několikrát za den podívat na oblohu, jak často se poštěstí, že je bez jediného mráčku? 

A vy to ani nevnímáte. Tak můžete přistupovat i ke svým pocitům. 

Jak na to?

1. Rozpoznejte

Pojmenujte jedním slovem, jak se cítíte např. nervozita.

2. Akceptujte

Přijměte, že je tento stav přítomen, nebuďte za to na sebe naštvaní ani se to nesnažte násilím umlčet.

3. Identifikujte

Začněte pozorovat tento pocit. Popište co pro vás konkrétně znamená nervozita. Kde ji ve svém těle cítíte? Možná dokonce v nějaké části vašeho těla dochází k napětí. Všimněte si ho a pak to jen pozorujte.

4. Neztotožňujte

A na závěr řekněte: Nervozita je přítomna. Vnímejte ji jakoby byla mrakem na obloze. Může se stát, tak jako s mraky, že někdy je zataženo několik hodin a možná i celý den. Ale proč byste ztráceli váš čas tím, že budete vzhlížet k obloze a říkat si, jak ten den za nic nestojí. Naopak, jen si pomyslíte, že je venku zataženo, ale vy přesto najdete způsob, jak si to užít. Dokážete najít tolik věcí, co se dají dělat v takovém počasí. Protože vy víte, že mraky, které přichází a zase odchází nejsou součástí vás samých. A zaměříte svoji pozornost na to, jak si vytvořit svůj báječný den.

Tuto techniku jsem si propůjčila z knihy Tajemství meditace od Kim Davies, kdyby vás zajímalo, jak si více zpříjemnit své dni, tak vřele doporučuji tuto knihu.