Jak v kritice najít příležitost? (vytvořte si filtr)

24.06.2020

Co kdyby bylo možné si vytvořit filtr, přes který každou zpětnou vazbu, i tu nejkritičtější, můžete proměnit v příležitost? Naučit se přijímat kritiku s úsměvem.

1. Vše začíná u nás

Zamyslete se nad tím, co si o sobě říkáte, když vás někdo kritizuje? Naučte se oddělovat své chování od sebe samých. Říkáte si, že jste inteligentní člověk, který dnes udělal chybu? Nebo snad že jste neschopní? 

Definujte si, jak byste se v dané situaci chtěli cítit. Sebevědomě, schopně, respektovaně. Pokud ano, vytvořte si pozitivní prohlášení:

Přestože jsem dostal negativní kritiku, jsem sebevědomý, schopný a respektovaný.

Možná vás až překvapí, jak pouhým opakováním těchto slov se váš pohled na kritiku změní. Zavřete oči a představte si někoho, kdo má vlastnosti či schopnosti, které chcete mít. Čím konkrétnější budete, tím to pro vás bude snadnější. Položte si otázku. Jak by reagoval tento člověk na negativní zpětnou vazbu? Co byste se od něj mohli naučit?

Až se příště setkáte s kritikou, zaměřte se na svůj dech. Začněte dlouhým výdechem a poté nádechem. Prodloužením dechu získáte odstup od svých nekontrolovaných reakcí "boj nebo útěk". Uvědomíte si, že máte na vybranou, jaký postoj vůči kritice zaujmete. 

2. Nevytvářejte domněnky

Tón hlasu a způsob vyjadřování je u každého jedince jiný. Stejně tak i naše myšlení. To co byste považovali za neslušné či dokonce nevychované, může být pro jiné standardní. Nesnažte se v tom hledat víc, než bylo řečeno. Není potřeba, abyste s tím souhlasili nebo to chápali. Uvědomte si, že to jaká druzí volí slova, nemá s vámi nic společného. 

3. Použijte filtr

Následující otázky vám pomohou odhalit, zda se v kritice skrývá něco pro vás prospěšného.

V čem mě nejvíce tento názor překvapil?

Co bych mohl na základě této kritiky zlepšit?

Jaké uznání se v této kritice projevilo? 

Pokud zjistíte, že kritika byla opodstatněná, zeptejte se sami sebe, jak byste tuto situaci příště mohli řešit lépe. Nezapomeňte, aby se z chyby mohla stát příležitost, je potřeba ji využít jako odrazový můstek k dalšímu posunu. 

"Zkušenost je název, který dáváme svým chybám a omylům." - Oscar Wilde

Víte-li že to, co děláte má pro nás smysl, jakákoliv kritika či zpětná vazba je jen součástí této cesty. Vaší cesty k novým zkušenostem.