Jak na prokrastinaci? (zjistěte, který typ jste vy)

28.04.2020

Prokrastinace je zvyk a každý zvyk se dá změnit. Nejprve je však potřeba zjistit, který z následujících typů chování je právě ten váš a co se s tím dá udělat.  

1. Mám toho až nad hlavu

Máte mnoho dobrých nápadů a hodně z nich realizujete. Cítíte se však někdy přetěžovaní. Přebíháte od jedné činnosti ke druhé a bohužel často na úkor své priority. Co vás tedy skutečně odvádí od práce? Nevíte kde začít či jak vyřešit daný úkol a do toho máte neustále další nápady do čeho byste se mohli pustit. Začněte si měřit svůj čas, rozsekejte své projekty a vytvořte si "šuplík” na své nápady.

Měřte svůj čas 

Vzhledem k tomu, že je pro vás snadné se nechat unést a pracovat na projektu déle nebo se nechat vyrušit jinými úkoly, doporučuji vám techniku pomodoro (25 minut pracovat, 5 minut pauza, 25 minut pracovat... můžete použít kuchyňskou minutku, nebo online stopky zde https://pomofocus.io/). Zapište si, jak dlouho vám jednotlivé činnosti trvají. Nejenom, že se tak naučíte pracovat se svým časem, ale zbavíte se strachu z velkých projektů, které uvidíte v menším měřítku.

Rozsekejte svého slona

Pokud máte před sebou projekt, tím myslím cokoliv, co by vám trvalo déle než hodinu, jako první krok si jej rozplánujte na menší části. Definujte si jasně první tři kroky a na prvním hned začněte pracovat. Když slona rozsekáte, přestane být tak velký a děsivý.

Šuplík na nápady 

Může to být blok nebo soubor, kam budete zapisovat své nápady. Udržíte tak pozornost na tom, co zrovna děláte a nebude vás každá myšlenka odvádět od vaší priority.

2. Perfekcionalista

Jste inteligentní, bystří a máte velký smysl pro detail. Přesto se vyhýbáte tomu, co víte, že bude náročné neboť se bojíte kritické reakce od sebe nebo svého okolí. Čekáte na perfektní okamžik. Právě kvůli vám se začala dávat guma na tužky, aby vám připomněla, že na poprvé nemusí být nic dokonalé. Začněte používat gumu a smiřte se s tím, že je to naprosto v pořádku. Jak na to? Dokončujte, dovolte si více riskovat a postavte se svému strachu.

Dokončujte

Zaměřte svoji pozornost na to, abyste měli hotovo nikoli perfektně dokončeno. Než začnete s danou činnosti, stanovte si přesně jasný výsledek, který by vás uspokojil, přesto, že by nebyl dokonalý. Dejte si přesný termín, kdy jej dokončíte a držte se toho. 

Více riskujte

Čekáte na perfektní okamžik. Až..., tak... Perfektní okamžik vždy byl a bude teď. A víte proč? Protože chcete-li se do něčeho skutečně pustit, pak je ten okamžik vždy teď. Pokud se vám na poprvé nepodaří dosáhnout svého cíle, neznamená to vůbec nic. Jen to, že jste se dostali o krok blíž. Takže kdykoli vás napadne "až tak" řekněte si teď.

Postavte se svému strachu

Co by se stalo, kdybyste udělali něco špatně? Zavřete oči a představte si, že jste selhali, že se to nepodařilo. Prociťte to, možná se objeví pocit někde ve vašem těle, tak ho jen pozorujte. Co si o sobě v tuto chvíli myslíte? Co potřebujete dokázat a komu? 

3. Odkládám to na poslední chvíli

Jste jedni z nejproduktivnějších lidí, které znáte. Pracujete však dlouho do noci těsně před deadlinem. Když se podíváte na svůj todolist najdete tam mnoho nedokončených úkolů, které považujete za nudné a nepodstatné, i když si uvědomujete, že je potřeba je udělat. 

Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme. - Thomas Alva Edison

Rozhodněte se

Uvědomte si ať se vám to líbí nebo ne, to kde jste a co je s tím spojené za činnost s vámi souvisí, rozhodli jste se tu být se vším všudy. Přijetím této myšlenky se osvobodíte, protože zjistíte, že už nikdy nic nebudete muset dělat. Proč? Protože vy jste se rozhodli to dělat. K rozhodnutí patří i zodpovědnost pracovat na tom, co možná není tak zajímavé ve vašich očích, ale vy víte, že to bylo vaše rozhodnutí, které vás sem dovedlo. Přijměte plnou zodpovědnost za sebe a tím i za to, co je potřeba udělat, právě takovéto činnosti oddělují úspěšné lidi od neúspěšných.

Jak se budete cítit potom

Zavřete oči a představte si, že jste to již dokončili. Jak se cítíte? Buďte co nejkonkrétnější. Čím pozitivnější emoce v tento okamžik vytvoříte, tím snadnější pro vás bude příště začít. 

Poproste o pomoc

Nevíte kde začít, a tak to raději odkládáte? Nebo snad nemáte dostatek informací? Poproste o pomoc, úspěšní lidé ví, že poprosit o pomoc není slabost, ale právě naopak. 

Jak nový návyk dostat do paxe?

Vyzkoušejte techniku 5 minut. Představte si, že máte chuť prokrastinovat, řekněte si, že na pět minut budete pracovat na svém úkolu, ať už to znamená, že rozsekáte slona nebo se zamyslíte komu napíšete o pomoc. Průzkumy ukazují, že osmdesát procent z vás, kteří překonají právě těchto pět minut, budou i nadále pokračovat.
Na závěr se nezapomeňte odměnit, kdykoli překonáte svůj starý zvyk, protože to znamená, že tím začínáte vytvářet nový.